Martingale je stratégia pre stávkovanie v hazardných hrách , ktorej základný variant sa týka hier , kde sa v prípade výhry hráčovho jeho stávka zdvojnásobí ( napr. stávkovanie na farbu v rulete ) . Martingale spočíva vo zdvojnásobenie vsadenej sumy v prípade prehry v minulom kole . V prípade výhry sa tak hráči jeho prehraté peniaze vráti späť ešte s pôvodnou vsadenou čiastkou navyše . Hoci stratégia vyzerá lákavo , v skutočnosti by bola výhodná len za predpokladu , že by hráč disponoval nekonečnými finančnými prostriedkami . Systém naráža na rad praktických problémov , ako je horná hranica povolených stávok , ktoré jeho použitie v online kasínach ešte viac obmedzujú . Niekedy sa uvádza , že dôvodom obmedzenia stávok v kasíne je práve obmedzenie hráčov hrajúcich systém martingale , avšak tento predpoklad je nesprávny . Taký hráč nemá z dlhodobého hľadiska žiadnu matematickú výhodu oproti iným systémom stávkovanie či dokonca proti úplne náhodnému pokladanie stávok .

Systémom martingale je teda možné znížiť výhodu online kasína a na oko ho " obohrať " , ale iba v krátkodobom horizonte .

Príklad použitia :

Predstavte si , že máte k dispozícii k stávkovanie napr 6300 . Stavíte 100 na prvý roztočení . Keď prehráte , vsadíte 200 na druhej roztočenie , v prípade ďalšej prehry 400 na tretí , 800 na štvrtej , 1600 na piatej a 3200 na šiestej .

Ak napr vyhráte hneď po prvom roztočení , získate 100 navyše a začnete martingale znova .

Ak napr prehráte 100 po prvom roztočení a vyhráte 200 po druhom , získate opäť čistý zisk 100 a martingale sa opäť začína od znova .

Ak prehráte prvých päť roztočení , prehráte celkovo 3,100 ( 3,100 = 100 + 200 + 400 + 800 + 1600 ) . Na šiestej roztočení vsadíte 3200 . Ak vyhráte , opäť máte čistý zisk 100.

Ak prehráte prvých šesť roztočení , prehráte celkom 6300 , čo je celá suma , ktorú ste mali k dispozícii , a tak už vklad nemôžete v ďalšom kole zdvojnásobiť . V tomto bode v Martingale nemôžete pokračovať .

V tomto prípade je pravdepodobnosť prehry 6300 ( kedy v martingalu už nemôžete pokračovať ) rovná pravdepodobnosti šiestich po sebe idúcich prehier . To v prípade napr americkej rulety ( q = 20 / 38 ) činí (20/38) ^ 6 = 2.1256 % . Pravdepodobnosť výhry 100 je rovná 1 mínus pravdepodobnosti 6 po sebe idúcich prehier , v našom prípade teda 1 - (20/38) ^ 6 = 97.8744 % .

Očakávaná hodnota výhry teda činí (100 * 0.978744) = 97.8744 ( možná výhra vynásobená pravdepodobnosťou tejto výhry ) .

Očakávaná hodnota prehry potom (-6,300 * 0.021256) = -133.9128 ( možná prehra násobená pravdepodobnosťou tejto prehry ) .

Očakávaná hodnota celej stratégie teda činí -36.034 ( očakávaná výhra mínus očakávaná prehra ) .

Predchádzajúce úvahy boli založené na hľadanie očakávané hodnoty výhry či prehry , teda vzťahu medzi tým , aká je pravdepodobnosť že prehráme , a koľko v tom prípade prehráme . Môžeme k problému pristúpiť aj odinakiaľ a pýtať sa , aká je pravdepodobnosť , že použitím Martingale nezbankrotuje skôr , než zdvojnásobíme sumu , s ktorou sme do kasína prišli .

Ak vezmeme do úvahy rovnaké podmienky ako vyššie , môžeme sa pýtať , aká je pravdepodobnosť šiestich po sebe idúcich prehier , keď sadíme len na červenú / čiernu či párnu / nepárnu . Hoci pravdepodobnosť šiestich po sebe idúcich prehier zo šiestich roztočení je vcelku malá ( 2.1256 % ) , s rastúcim počtom roztočenie stúpa veľmi rýchlo .

Pri 68 roztočení je šanca 50.3 % , že prehráme šesťkrát v rade .

Pri 150 roztočení je šanca 80.6 % , že prehráme šesťkrát v rade .

Pri 250 roztočení je šanca 95.3 % , že prehráme šesťkrát v rade .

Aby sme zdvojnásobili našu pôvodnú čiastku 6,300 s tým , že náš prvý vklad je 100 ( ako vyššie ) , potrebovali by sme minimálne 63 roztočení ( v extrémne nepravdepodobnom prípade , že by sme všetkých týchto 63 roztočení vyhrali na prvýkrát ) , maximálne 378 roztočenie ( v rovnako nepravdepodobné variante , že vyhrávame každé kolo práve až pri 6 roztočení ) . S veľkou pravdepodobnosťou budeme potrebovať okolo 150 roztočení . Avšak už pri 150 roztočení máme pravdepodobnosť šiestich po sebe idúcich prehier 80.6 % ( pozri vyššie ) .

Klasické stávkovanie na červenú a čiernu môžeme nahradiť nejakými inými hrami . Limitný prípad nastáva napríklad pri hádzaní mincí , kde majú obe dve strany rovnakou pravdepodobnosťou hodnotu a pravdepodobnosť prehry je tak rovnaká ako výhry ( platíme ak za výhru dvojnásobok vsadeného , jedná sa teda o spravodlivú hru - takú však v kasínach nenájdeme ) . Tam je pri 150 roztočení šanca , že prehráme šesťkrát za sebou , 70.7 % . V akejkoľvek hre , kde je pravdepodobnosť prehry väčší ako 50 % , je teda aj táto hodnota vyššia .

Naše úvahy boli založené na šiestich po sebe idúcich prehrách . Vo väčších kasínach možno vsádzať aj väčšie čiastky a mohli by sme naše stávky po prehre zdvojnásobovať aj viackrát . Bez ohľadu na to však pravdepodobnosť zdvojnásobenie našej čiastky skôr , než zbankrotujeme , zostáva rovnaká . Musíme totiž síce prehrať viackrát než šesťkrát v rade , aby došlo k bankrotu , zrovna tak ale musíme hrať dlhšie , aby sme naše peniaze zdvojnásobili .

Prajeme vám veľa šťastia pri použití martingale v rulete .

Ďalšie jazykové verzie :

Martingale v ruletě Ruletový systém Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale Martingale